Działalność Polskiego Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej Imienia Güntera Schlagowskiego.
Naszym głównym celem jest popularyzacja i transfer wiedzy dotyczącej wszystkich aspektów budownictwa pasywnego oraz szerokie promowanie tego doskonałego standardu już dzisiaj. Organizujemy konferencje, fora i spotkania dające możliwość wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy oraz nawiązania nowych kontaktów. Przygotowujemy i opracowujemy materiały szkoleniowe – dydaktyczne (dla doskonalenia zawodowego) i informacyjne dla inwestorów, użytkowników i samorządowów. W celu rozpowszechniania wiedzy o budownictwie pasywnym Akademia Budownictwa Pasywnego przy PIBP i EO rozpoczęła w maju 2012 r. cykl 81 godz. szkoleń „Certyfikowany Europejski Projektant Doradca Budownictwa Pasywnego” [Certified European Passive House Designer]. W przygotowaniu jest 27 godz. doskonalenie zawodowe dla „Certyfikowanego Europejskiego Rzemieślnika Budownictwa Pasywnego”. Stawiamy na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą jak najszybciej osiągnąć redukcję energii pierwotnej o przeszło 30% w budownictwie nowym i w termomodernizacji, z czym wiąże się silnie bezpieczeństwo energetyczne dla ogrzewania i klimatyzacji oraz CWU.
Zajmujemy się głównie transferem i upowszechnianiem innowacyjnej – interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu budownictwa pasywnego. Zachęcamy też do korzystania z naszych wszelkich usług, które obejmują:
- Certyfikację budynków pasywnych na zasadach Passivhaus Institut Darmstadt – nowych w całej Europie
- Certyfikacja budynków poddawanych termomodernizacji – EnerPHit – w technologii pasywnej i z komponentami budownictwa pasywnego
- Doradztwo związane ze wszelkimi typami budynków pasywnych oraz termomodernizacją starych obiektów
- Pomiary szczelności powietrznej przegród zewnętrznych budynków metodą Blower Door
- Opiniowanie projektów w zakresie efektywności rozwiązań energetycznych w budownictwie
- Współpracę naukowo-techniczną z uczelniami wyższymi oraz producentami innowacyjnych materiałów i produktów – komponentów dla budownictwa pasywnego
- Opracowanie publikacji naukowych oraz edukacyjnych
- Sprzedaż profesjonalnego narzędzia projektowego PHPP: Pakiet do Projektowania Budynków Pasywnych (pakiet interdyscyplinarny do projektowania, optymalizacji, weryfikacji i przygotowania do certyfikacji budynków pasywnych)
- Współpraca ze wszystkimi, którzy poprzez budownictwo pasywne chcą rozwiązać problemy energetyczne i tą pozostałą resztę potrzeb energetycznych pokryć do 100% z energią odnawialną.
Działalność niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego (PHI Darmstadt)
Passivhaus Institut [Instytut Budownictwa Pasywnego] założony został w 1996 roku, przez dr Wolfganga Feista, jako niezależny instytut badawczo – rozwojowy. Instytut ten zatrudnia fizyków, matematyków oraz inżynierów budownictwa i inżynierii środowiska, jak również inżynierów mechaników, prowadzących prace badawczo-rozwojowe nad najwyższym efektywnym wykorzystaniem energii w budownictwie o niemal zerowym zapotrzebowaniu energetycznym.
- Konsultowanie prac projektowych architektów i inżynierów w zakresie budownictwa pasywnego (okna, instalacje wentylacyjne i pozostałe, ustroje i elementy budowlane itp.).
- Wspieranie producentów w działaniach związanych z opracowywaniem i optymalizacją elementów nadających się do stosowania w budownictwie pasywnym.
- Wykonywanie w budynkach pomiarów zużycia energii oraz parametrów związanych z komfortem, jak również naukowa ocena wyników tych pomiarów.
- Organizowanie prezentacji seminariów i sympozjów związanych z tematyką budownictwa pasywnego.
- Prowadzenie procedur certyfikacyjnych opartych na naukowych podstawach.
- Opracowywanie koncepcji i rozwijanie symulacji wykorzystywania pasywnej energii słonecznej.
- Certyfikacja produktów i komponentów dla budownictwa pasywnego.
- Obliczanie przepływu powietrza w pomieszczeniach przy wykorzystaniu wspomaganej komputerowo dynamiki płynów, jak również modeli wielostrefowego przepływu powietrza.
- Dokonywanie pomiarów gazu wskaźnikowego w celu określenia ilościowego przepływu powietrza i zanieczyszczeń, także w budynkach zasiedlonych (np. w celu poświadczenia prawidłowości funkcjonowania instalacji wentylacyjnych).
- Symulowanie zachodzących w budynkach procesów termicznych za pomocą programu DYNBIL (programu do modelowania termicznego).
- Opracowanie i dalsze rozwijanie pakietu „Passivhaus Projektierungs Paket” PHPP – Pakietu do Projektowania Budynków Pasywnych], arkusza kalkulacyjnego do bilansowania zapotrzebowania na energię w budynkach pasywnych.