Certyfikacja

W tym dziale znajdują się dokumenty zawierające kryteria certyfikacji dla budynków pasywnych, komponentów oraz urządzeń nadających się do wykorzystania w budownictwie pasywnym.

W przypadku budynku, stosowny certyfikat potwierdza spełnienie przez niego wysokich standardów dotyczących zapewnienia wysokiego komfortu jego użytkownikom, energooszczędności, efektywności energetycznej i neutralności dla środowiska. Posiadanie certyfikatu uprawnia też do ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację inwestycji oferowane przez banki i instytucje publiczne. 

Certyfikacja komponentów oznacza innymi słowy wysoką jakość danego produktu.  Wyroby takie mogą być użyte w budynkach pasywnych bez obaw o ich trwałość i parametry energetyczne. Warto podkreślić, że projektanci i architekci bardzo chętnie sięgają po certyfikowane komponenty, gdyż  zbędne stają się konieczne żmudne obliczenia ich parametrów.  Stosowny certyfikat potwierdza, że dany produkt nadaje się do zastosowania w budynku pasywnym, a tym samym może śmiało konkurować na prężnie rozwijającym się rynku komponentów pasywnych. Warto podkreślić, że budowa budynku pasywnego nie jest możliwa bez zastosowania certyfikowanych okien czy urządzeń  składających się na komfortowy system wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Komponenty, które nie posiadają stosownych certyfikatów nie są zazwyczaj wykorzystywane w budynkach pasywnych – budynkach, które już za klika lat (2020r.) będą obowiązującym standardem w całej Unii Europejskiej.

Certyfikat Słomniki

Certyfikat Boruszowice

Certyfikacją budynków pasywnych w Polsce zajmuje się Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO). Natomiast niemiecki Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) zajmuje się ponadto certyfikacją komponentów dla budownictwa pasywnego. Aby certyfikować budynek lub dany produkt zachęcamy do zapoznania się z kryteriami certyfikacji w języku polskim zamieszczonymi na niniejszej stronie.

PROCEDURA CERTYFIKACJI BUDYNKÓW PASYWNYCH mieszkalnych wg kryteriów PASSIVE HOUSE INSTITUTE (PHI)

Należy jednak pamiętać, prezentowane tu materiały mają charakter poglądowy – wiążącymi dokumentami są materiały dostępne na stronie internetowej PHI www.passiv.de. W razie pytań lub wątpliwości służymy pomocą – zachęcamy do kontaktu z nami.


Możliwość komentowania jest wyłączona.