Frankfurt – relacja (skrót)

IMG_0011

Obrady podczas 17 Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego

referaty

Plakaty z referatów naukowych prezentowanych podczas konferencji

W dniach 18 – 19 kwietnia 2013 r. odbyło się we Frankfurcie nad Menem najważniejsze i największe spotkanie fachowców i entuzjastów budownictwa pasywnego na świecie. Impreza ta zgromadziła prawie półtora tysiąca gości z 50 krajów, w tym największe autorytety oraz najwyższej klasy specjalistów z branży budownictwa pasywnego.  Hasłem przewodnim odbywającej się już po raz siedemnasty konferencji była efektywność energetyczna jako klucz do pomyślnej zmiany polityki energetycznej.

Spotkanie we Frankfurcie rozpoczęło się już w środę  17 kwietnia cyklem szkoleń i warsztatów, a zakończyło je zwiedzanie z przewodnikiem budynków pasywnych zlokalizowanych we Frankfurcie i okolicach w niedzielę 21 kwietnia. Podczas obrad trwających dwa dni zaproszeni prelegenci prezentowali jak inteligentna architektura oraz zastosowanie efektywnych energetycznie rozwiązań w budownictwie przyczynia się już obecnie do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych obiektów o najróżniejszym przeznaczeniu, przy okazji chroniąc środowisko naturalne. Tematyka wystąpień sięgała od nowych, szczególnie interesujących realizacji budynków pasywnych, takich jak szpitale, szkoły czy fabryki, po przykłady historycznych budynków poddanych z powodzeniem termomodernizacji, czy też zastosowanie najnowocześniejszych ogniw fotowoltaicznych oraz najnowszych systemów ocieplenia. Prezentowano najnowsze rozwiązania oraz rezultaty badań nad zastosowaniem ocieplenia wewnętrznego oraz technologii ochrony szczególnie cennych i zabytkowych obiektów.  

Pobierz pełną relację w PDF

Zaproszeni goście prezentowali również w jaki sposób budownictwo pasywne rozwija się w innych, często dalekich regionach i strefach klimatycznych. Oprócz spojrzenia na takie kraje jak Niemcy, Estonia czy Węgry, uczestnicy konferencji mogli usłyszeć o ciekawych doświadczeniach płynących także z Nowej Zelandii, Korei Południowej czy Chin. Ten ostatni kraj reprezentowała podczas obrad duża delegacja inwestorów, którzy pragną wykorzystać technologię budownictwa pasywnego właśnie w Chinach przy budowie nowo tworzonych zakładów przemysłowych.

elwiz1

Sławomir Kwiatkowski Dyrektor Elwiz S.A. prezentujący najnowsze certyfikowane okno pasyne Energio Passiv

Na świecie istnieje obecnie ponad 45 000 budynków pasywnych, a sama technologia staje się coraz bardziej popularna  w wielu krajach. Rozwój taki nie był możliwy oczywiście bez odpowiednio wykształconych projektantów i wykonawców, ale również i stale rozwijanych komponentów dla budownictwa pasywnego. Wiele z nich można było zobaczyć podczas odbywającej się równolegle specjalistycznej wystawy komponentów budownictwa pasywnego. Mamy przyjemność poinformować, że na wystawie jako jedyna firma z Polski swoje wysokiej klasy produkty prezentowała firma Elwiz. Jest to producent, który właśnie co dołączył do grona Ambasadorów Budownictwa Pasywnego i podczas wystawy we Frankfurcie przedstawił swój najnowszy produkt, czyli pasywne okna Elwiz energio passiv, które właśnie otrzymały certyfikat PHI Passivhaus Institut Darmstadt.

Kolejna już 18 Międzynarodowa Konferencja Budownictwa Pasywnego w 2014 r. planowana jest na  25 – 26 kwietnia, a gospodarzem obrad będzie tym razem miasto Akwizgran. 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.